Vi använder kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att fortsätta ditt besök godkänner du detta. Så använder vi kakor
Almtuna skola, Fålhagen
Visa på kartanUppsala Kommun har beslutat att Almtuna skola ska byggas ut och utöka sin kapacitet till 630 elever i årskurs F-6. Den gamla skolbyggnaden ska helrenoveras för årskurs 3 -6 och ett nytt hus ska uppföras där nuvarande kök och idrottshall ligger. Den nya byggnaden kommer att rymma F-2 och ha en matsal med kök, där kapacitet finns att servera 900 portioner per dag. För att få den nya byggnaden att passa in i miljön med den befintliga huvudbyggnaden, kommer den att ha flacka tak och i södra ändan närmast huvudbyggnaden trappas byggnadshöjden ned. Med en placering mellan de uppvuxna trädraderna kan träden sparas och ge en maximalt stor och sammanhängande skolgård.
Tidslinje
-
-
Förslagshandling
-
Projektering
Nästa steg är projektering, som börjar när detaljplanen är klar.
Kontakt
- Adress:
- Oxelgatan 13, 753 27 Uppsala
- Projektansvarig:
Bo Thorell
Mer om bygget av Almtuna skola
Den nuvarande skolbyggnaden ska helrenoveras för årskurserna 3-6. Årskurserna F-2 kommer att inrymmas i det nya huset som byggs där nuvarande kök och idrottshall ligger. Den nya byggnaden ska ha undervisningslokaler med bland annat klassrum, grupprum och allrum. Dessutom kommer det att ha ett integrerat fritids för 120 elever.
Där kommer också att finnas ett tillagningskök med kapacitet för 900 portioner och möjlighet att leverera mat till andra enheter. Restaurangen kommer att ha 280 sittplatser och är tänkt att kunna hyras ut när skolan är stängd.
Med ytterväggar av ljust tegel kommer den nya byggnadens fasader att knyta an till huvudbyggnaden. Burspråk och andra arkitektoniska detaljer kommer att vara av falsad plåt , liksom taket som ska ha integrerade solceller.
Ersättning för idrottshallen drivs av Uppsala Arenor och Fastigheter som ett eget projekt.
Almtuna skola ritas av arkitektbyrån Visbyark och uppförs med certifieringen Miljöbyggnad Silver. I avvaktan på nya detaljplanen för tillbyggnad av Almtunaskolan, planeras renoveringsarbeten för huvudbyggnaden och gamla vaktmästarbostaden att kunna påbörjas till hösten 2024.
Bildspelet nedan är illustrationer skapade av Visbyark. De visar hur Almtuna skola kan komma att se ut, en bild av skolgården ur fågelperspektiv och skolan sedd från Björkgatan.